Stowarzyszenie Esteka
Jeden Procent OPP 1%
Ośrodek Hipoterapii EURATUS
Akcja Lato, obozy, kolonie, warsztaty
Fundacja Leonardo
Bezpłatny Miesięcznik Nasze Miasto
Kluby specjalnościowe
Przekaż jeden procent podatku. To nic nie kosztuje!
Echo Dnia, Publication date: 2013-02-06

ORYGINALNY TEKST

Dodano: 6 lutego 2013, 7:00 Autor: Grzegorz LIPIEC, lipiec@echodnia.eu

Przy okazji rozliczania się z fiskusem warto pomyśleć o przekazaniu części podatku - to niewielka kwota, a może wspomóc wielu potrzebujących.

Do ostatecznego rozliczenia z fiskusem pozostało jeszcze trochę czasu, ale już teraz warto zastanowić się, komu podarować 1 procent swojego podatku. Na każdą taką złotówkę liczą organizacje pożytku publicznego. Dla wielu z nich to być, albo nie być.

Prowadzą hospicja, opiekują się zwierzętami, wspierają chore dzieci, niepełnosprawnych czy organizują imprezy sportowe. Dla instytucji i stowarzyszeń, które mają status organizacji pożytku publicznego wsparcie ma bardzo duże znaczenie. Apelują więc do kogo się da, by pamiętać o nich przy wypełnianiu PIT-ów. Na Podkarpaciu jest 457 organizacji pożytku publicznego.

CORAZ CHĘTNIEJ

W rozliczeniach za 2011 rok podatnicy z województwa podkarpackiego zadeklarowali przekazanie na konta organizacji pożytku publicznego ponad 14 milionów złotych. Ten gest dobroci wykonało 330 tysięcy podatników, o kilkadziesiąt tysięcy więcej w porównaniu do ubiegłych lat. Z roku na rok przybywa chętnych do podzielenia się swoim podatkiem.

- Warto wspierać organizacje, które znamy z najbliższego otoczenia. Wpłacać na konkretny cel. Jesteśmy coraz bardziej świadomi, jak wiele dobrego może zrobić nasz 1 procent - wyjaśnia Wiesław Kuśnierz, dyrektor Izby Skarbowej w Rzeszowie.

Po raz kolejny najwięcej pieniędzy z 1 procenta w naszym regionie uzbierały: Fundacja Dzieci „Zdążyć z pomocą”, Fundacja Podkarpackie Hospicjum dla Dzieci, a także oddziały Caritasu.

W Tarnobrzegu każdego roku ponad 20 tysięcy złotych z tytułu wpłat 1 procenta wpływa na konto Fundacji Ciepło i Serce, Tarnobrzeskiego Stowarzyszenia Przyjaciół Zwierząt „Ogród Świętego Franciszka”, Stowarzyszenia ESTEKA, czy też Społecznego Stowarzyszenia Na Rzecz Wojewódzkiego Szpitala im. Zofii z Zamoyskich Tarnowskiej.

Janusz Szwed, prezes Stowarzyszenia ESTEKA wylicza, że akcja 1 procent podatku zasiliła konto organizacji kwotą 24 tysięcy złotych. Pieniądze zasiliły organizację wypoczynku dla dzieci z uboższych rodzin, budowę ośrodka hipoterapii oraz utworzenie funduszu stypendialnego dla uzdolnionych uczniów.
- Cele na ten rok są takie same. Skupiamy się na tym, aby dotrzeć do jak największej liczby osób - mówi Janusz Szwed.

WSPÓLNA INICJATYWA

W Tarnobrzegu postanowiono zainicjować akcję społeczną, która prezentuje wszystkie organizacje pożytku publicznego z miasta. Inicjatywę wspierają samorządowcy, a także osoby publiczne.

Dlaczego? Okazuje się, że jedynie 18,7 procenta wszystkich tarnobrzeżan zdecydowało się oddać swój 1 procent podatku od osób fizycznych na rzecz organizacji pożytku publicznego. Zebrana kwota wyniosła 150 tysięcy złotych, ale tylko 5 procent z tej sumy trafiło do tarnobrzeskich stowarzyszeń i fundacji.
Przekazanie pieniędzy na wybraną przez siebie organizację pożytku publicznego nic nas nie kosztuje.

- Każdy może sam zdecydować, na jaki cel zechce przekazać pieniądze, a 1 procent to jedyna część podatku, o której sami decydujemy, na co zostanie wydana. Ważne jest, aby z tego przywileju skorzystać - przyznaje Sławomir Partyka, radny Rady Miasta Tarnobrzeg, który wspiera inicjatywę.

FaniMani

KALENDARZ ESTEKI

KALENDARZ DZIAŁAŃ 

WYPEŁNIJ Z NAMI PIT'a

WYPEŁNIJ SWÓJ PIT
<div style="position:relative;width:315px;margin:0 auto;">
<a href="https://www.pitax.pl/rozliczenie-pit-online-0000160148/"
title="Przekaż 1% naszej organizacji" target="_blank">
<img src="https://www.iwop.pl/szybki-start/pitax-new-start.png"
style="width:100%" alt="Przekaż 1% naszej organizacji" /></a></div>
XX OFPH Śpiewograniec - foto: Piotr Morawski
newsletter

newsletter

Facebook

Twoje wsparcie dla stowarzyszenia Esteka:
darowizna on-line
przekaż 1% podatku
darowizna rzeczowa
zostań wolonatriuszem
[Zamknij okno]