Stowarzyszenie Esteka
Jeden Procent OPP 1%
Ośrodek Hipoterapii EURATUS
Akcja Lato, obozy, kolonie, warsztaty
Fundacja Leonardo
Bezpłatny Miesięcznik Nasze Miasto
Kluby specjalnościowe
Tłumy mieszkańców świętowały rocznicę uchwalenia Konstytucji
Echo Dnia, Publication date: 2011-05-03

Zobacz orginalny artykuł

Echo Dnia, Grzegorz Lipiec

Tłumy mieszkańców świętowały rocznicę uchwalenia Konstytucji

Były wieńce, koncert orkiestry dętej, uroczyste apele, msze święte w intencji Ojczyzny, rozdawano biało-czerwone chorągiewki, a także śpiewano patriotyczne pieśni.

Tłumy mieszkańców naszego regionu świętowały we wtorek 220. rocznicę uchwalenia Konstytucji Trzeciego Maja.

RADOŚĆ Z WOLNOŚCI
W Tarnobrzegu trzeciomajowe święto rozpoczęło się od mszy świętej odprawionej w Klasztorze Ojców Dominikanów. Po nabożeństwie poczty sztandarowe, przedstawiciele władz miejskich, powiatowych, poseł na Sejm RP Mirosław Pluta oraz członkowie lokalnych stowarzyszeń, w asyście Miejskiej Orkiestry Dętej przemaszerowali na plac Bartosza Głowackiego, gdzie miały miejsce oficjalne uroczystości uchwalenia ustawy, która dwieście dwadzieścia lat temu miała uratować Rzeczpospolitą.Oficjalną część tarnobrzeskich uroczystości urozmaicił występ artystyczny uczniów z miejscowego Gimnazjum numer 3. Młodzież przygotowała krótką prezentację artystyczną, jak uchwalano Konstytucję Trzeciego Maja. Po apelu delegacje władz miejskich, lokalnych instytucji oraz stowarzyszeń złożyły wieńce pod pomnikiem Bartosza Głowackiego, a Miejska Orkiestra Dęta przygrywała utwory patriotyczne.
W obchodach uczestniczyły setki mieszkańców naszego miasta. Wiele osób miało przy sobie biało-czerwone chorągiewki, albo wstążeczki symbolizujące barwy narodowe. Po oficjalnych uroczystościach po placu jeździła bryczka w której siedzieli członkowie Stowarzyszenia ESTEKA, przebrani w szlacheckie stroje.

PIĘKNE ŚWIĘTO
Dla zwykłych Polaków trzeci maja jest dniem szczególnie ważnym.
- To jest wspaniałe święto, obchodziłem je nawet po drugiej wojnie światowej, kiedy oficjalnie próbowano je wyrugować z pamięci Polaków. Teraz mamy w końcu wolną i niepodległą Polskę, o którą trzeba dbać - mówi podpułkownik Józef Dąbrowski z Tarnobrzega.

MANIPULACJA
W trakcie wtorkowego święta prezydent Tarnobrzega, Norbert Mastalerz w swoim przemówieniu mówił o tym, że pewne osoby w kraju manipulują ludźmi. - Nie dajmy się sobą manipulować, tylko cieszmy się Polską i bądźmy z niej dumni. Nie tylko trzeciego maja, ale na co dzień - mówił Norbert Mastalerz.
Słowa o manipulacji wzburzyły jednego z naszych Czytelników. - W przemówieniu była mowa o ubiegłorocznej katastrofie smoleńskiej, która jeszcze nie została wyjaśniona - mówi nasz Czytelnik. - Prezydent Norbert Mastalerz, wspomniał o tajemniczych osobach, które manipulują ludźmi. Przecież to jest jasne odniesienie do bieżącej sytuacji politycznej w kraju, a także po części w Tarnobrzegu. Nie powinno się mówić o takich rzeczach w dniu, kiedy świętujemy uchwalenie Konstytucji Trzeciego Maja ustawy, która miała uratować nasz kraj.

NOWA DĘBA
Uroczystości trzeciomajowe w Nowej Dębie rozpoczęła uroczysta msza święta w Kościele Matki Bożej Królowej Polski. Po nabożeństwie zebrani złożyli wieńce przy pomniku Jana Pawła II oraz Tablicy Konstytucji, a młodzież zaprezentowała krótki program artystyczny.

FaniMani

KALENDARZ ESTEKI

KALENDARZ DZIAŁAŃ 

WYPEŁNIJ Z NAMI PIT'a

WYPEŁNIJ SWÓJ PIT
<div style="position:relative;width:315px;margin:0 auto;">
<a href="https://www.pitax.pl/rozliczenie-pit-online-0000160148/"
title="Przekaż 1% naszej organizacji" target="_blank">
<img src="https://www.iwop.pl/szybki-start/pitax-new-start.png"
style="width:100%" alt="Przekaż 1% naszej organizacji" /></a></div>
VI RAJD KONNY - Foto: Jarosław Piątkowski
newsletter

newsletter

Facebook

Twoje wsparcie dla stowarzyszenia Esteka:
darowizna on-line
przekaż 1% podatku
darowizna rzeczowa
zostań wolonatriuszem
[Zamknij okno]