Stowarzyszenie Esteka
Jeden Procent OPP 1%
Ośrodek Hipoterapii EURATUS
Akcja Lato, obozy, kolonie, warsztaty
Fundacja Leonardo
Bezpłatny Miesięcznik Nasze Miasto
Kluby specjalnościowe
Mieszkańcy Tarnobrzega tłumnie uczestniczyli w miejskich obchodach Święta Niepodległości
Echo Dnia, Publication date: 2010-11-12

Zobacz orginalny artykuł

Echo Dnia, Grzegorz Lipiec

Mieszkańcy Tarnobrzega tłumnie uczestniczyli w miejskich obchodach Święta Niepodległości

Złożeniem wieńców, krótkim programem artystycznym oraz pieśniami patriotycznymi, tarnobrzeżanie uczcili w czwartek 92. rocznicę odzyskania niepodległości.

11 listopada 1918 roku Polska odzyskała wolność po 123 latach rozbiorów dokonanych przez Austrię, Prusy i Rosję. Jako święto narodowe 11 listopada został ustanowiony w ostatnich latach II Rzeczpospolitej, a przywrócone w 1989 roku.
Tarnobrzeskie obchody Święta Niepodległości rozpoczęły się od Mszy Świętej w intencji Ojczyzny celebrowanej w Klasztorze Ojców Dominikanów przez biskupa sandomierskiego Krzysztofa Nitkiewicza oraz proboszczów tarnobrzeskich parafii.
Na placu Bartosza Głowackiego, gdzie odbywała się dalsza część miejskich uroczystości, oprócz samorządowców, przedstawicieli służb mundurowych pojawiły się tłumy tarnobrzeżan.
- Pamiętajmy o tych, którzy wywalczyli wolność Polski w 1918 roku - powiedział do zebranych Jan Dziubiński, prezydent Tarnobrzega. - Pamiętajmy o tarnobrzeżanach, którzy walczyli o wolną i niepodległą Ojczyznę, a po 1918 roku budowali na nowo Polskę.
Po krótkim programie artystycznym przygotowanym przez młodzież z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych numer 1 w Tarnobrzegu delegacje samorządowców, przedstawicieli stowarzyszeń złożyli wieńce przy pomniku Bartosza Głowackiego. Przed tarnobrzeżanami zaprezentowali się także członkowie Stowarzyszenia ESTEKA przebrani za wojskowych 14. Pułku Ułanów Jazłowieckich, a także odśpiewano pieśni patriotyczne.
Dalsza część tarnobrzeskich obchodów Święta Niepodległości miała miejsce w piwnicach zamku dzikowskiego, gdzie odbyła się gawęda historyczna prof. Franciszka Ziejki, zatytułowana "Poeci w służbie narodu”. Spotkanie zakończył występ nauczycieli oraz uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej w Stalowej Woli.

FaniMani

KALENDARZ ESTEKI

KALENDARZ DZIAŁAŃ 

WYPEŁNIJ Z NAMI PIT'a

WYPEŁNIJ SWÓJ PIT
<div style="position:relative;width:315px;margin:0 auto;">
<a href="https://www.pitax.pl/rozliczenie-pit-online-0000160148/"
title="Przekaż 1% naszej organizacji" target="_blank">
<img src="https://www.iwop.pl/szybki-start/pitax-new-start.png"
style="width:100%" alt="Przekaż 1% naszej organizacji" /></a></div>
Spotkanie promujące Album TARNOBRZEG 2012 - Foto M.Dyszlewski (www.mdyszlewski.pl)
newsletter

newsletter

Facebook

Twoje wsparcie dla stowarzyszenia Esteka:
darowizna on-line
przekaż 1% podatku
darowizna rzeczowa
zostań wolonatriuszem
[Zamknij okno]