Stowarzyszenie Esteka
Jeden Procent OPP 1%
Ośrodek Hipoterapii EURATUS
Akcja Lato, obozy, kolonie, warsztaty
Fundacja Leonardo
Bezpłatny Miesięcznik Nasze Miasto
Kluby specjalnościowe
Zostaw w regionie swój jeden procent
Echo Dnia, Publication date: 2010-01-26

Zobacz orginalmy artykuł

Ecgo Dnia, Grzegorz Lipiec

Zostaw w regionie swój jeden procent

Przyłącz się do akcji "Echa Dnia” i przekaż część podatku dla lokalnych stowarzyszeń i fundacji.

Rozliczając PIT, musimy pamiętać o tym, że prawie pół tysiąca organizacji pożytku publicznego z Podkarpacia czeka na pomoc. Dzięki temu możesz uratować komuś życie, zdrowie oraz pozwolić normalnie funkcjonować.
Według szacunków podkarpackich urzędów skarbowych, w ubiegłym roku przekazaliśmy ze swoich podatków na organizacje pożytku publicznego ponad 11 milionów złotych. W samym powiecie tarnobrzeskim wsparcie to wyniosło 600 tysięcy złotych, a w stalowowolskim prawie 800 tysięcy złotych. Czy w tym roku znowu będziemy tak hojni?

CORAZ WIĘKSZE ZAINTERESOWANIE

Najczęściej wspieramy organizacje, fundacje oraz stowarzyszenia, o których usłyszeliśmy w mediach, których nazwy wpadają w ucho, a także, kiedy znamy i lubimy liderów tych środowisk. Na Podkarpaciu jest prawie 500 organizacji pożytku publicznego, o istnieniu wielu z nich nawet nie wiemy, a przecież wszystkie wykonują ważne zadania.
- Z roku na rok pieniędzy z jednego procenta będzie przybywać - mówi Marek Skocki, naczelnik Urzędu Skarbowego w Tarnobrzegu. - Organizacje na każdym kroku promują swoją działalność, a dodatkowo po tym, jak pojawiły się uproszczenia w przekazywaniu podatku, nie jest to wcale takie trudne.
Właściwie obecnie wystarczy tylko wybrać stowarzyszenie lub fundację, w odpowiedniej rubryce zeznania podatkowego wpisać jego dokładną nazwę oraz numer KRS. Na koniec nie wolno zapomnieć o wyliczeniu kwoty jednego procenta - i tyle. Resztę wykonuje już "skarbówka”.
- W Stalowej Woli w ubiegłym roku można było przekazać jeden procent 21 organizacjom pozarządowym - tłumaczy Grażyna Pelewicz, naczelnik Urzędu Skarbowego w Stalowej Woli. - Ogółem zebrano 786 tysięcy złotych, z czego do miejscowych stowarzyszeń i fundacji popłynęło 274 tysięcy złotych.

NA HOSPICJUM, POMOC CHORYM, LETNI WYPOCZYNEK

Na co przeznaczyły jeden procent podatku organizacje pożytku publicznego z naszego regionu?
Konto Fundacji Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej Spółka z o.o. i Parafii pod wezwaniem Matki Bożej Nieustającej Pomocy "Ciepło i Serce” zostało zasilone kwotą 100 tysięcy złotych. Fundacja ta była jedną z najchętniej obdarowywanych organizacji w naszym regionie.
- Zdecydowaliśmy, że priorytetem dla nas będzie wsparcie budowy nowego hospicjum na osiedlu Miechocin w Tarnobrzegu, dofinansowanie operacji Mateusza Batora z Tarnobrzega (chore serce) oraz turnusów rehabilitacyjnych Katarzyny Zych, która miała zawał, a także udar pnia mózgu - opowiada szef fundacji Stanisław Gurdak.
Poza tym "Ciepło i Serce” wspiera jeszcze działalność Zespołu Szkół Specjalnych w Tarnobrzegu.
Kolejnym prężnie działającym stowarzyszeniem w Tarnobrzegu jest Stowarzyszenie ESTEKA. - W porównaniu z rokiem poprzednim uzyskaliśmy dwukrotnie więcej pieniędzy w ramach akcji 1 procent. Nasze stowarzyszenie pozyskało w ten sposób prawie 25 tysięcy złotych. Zdecydowaliśmy, że zostaną one przekazane na organizację letniego wypoczynku dla dzieci oraz budowę ośrodka hipoterapii w Tarnobrzegu - tłumaczy Robert Kędziora, wiceprezes ESTEKI.
Około 35 tysięcy złotych z tytułu jednego procenta zasiliło konto Caritasu Diecezji Sandomierskiej, 23 tysiące złotych trafiło na konto Społecznego Stowarzyszenia na rzecz Wojewódzkiego Szpitala imienia Zofii z Zamoyskich Tarnowskiej, a 22 tysiące złotych z odpisów podatników otrzymało Tarnobrzeskie Stowarzyszenie Przyjaciół Zwierząt "Ogród Świętego Franciszka”.
Jest jeszcze wiele innych stowarzyszeń, które skupiają ludzi z pasją i robią na co dzień naprawdę wielkie rzeczy. Jedno jest pewne - wszystkie organizacje pozarządowe rozpoczną akcje promocyjne, za pomocą których będą zachęcać podatników do przekazywania jednego procenta na ich konto. Najprostszym sposobem są darmowe programy do obliczania podatku, dostępne na stronach internetowych wielu fundacji oraz stowarzyszeń.

POMÓŻMY TEŻ TYM MNIEJSZYM

Zdaniem Krzysztofa Prendeckiego, rzeszowskiego socjologa, sporo osób wciąż nie wie, jak przekazywać jeden procent podatku.
- Z kolei ci, którzy wiedzą, mimo wszystko nie przekazują, bo wciąż nie są przekonani do tej formy pomocy. Polacy boją się nowości, dlatego też bardzo ważne jest nagłaśnianie takich akcji przez media - uważa socjolog. - Istotne jest to, aby pomagać lokalnym organizacjom, których nie stać na działania promocyjne.

 

FaniMani

KALENDARZ ESTEKI

KALENDARZ DZIAŁAŃ 

WYPEŁNIJ Z NAMI PIT'a

WYPEŁNIJ SWÓJ PIT
<div style="position:relative;width:315px;margin:0 auto;">
<a href="https://www.pitax.pl/rozliczenie-pit-online-0000160148/"
title="Przekaż 1% naszej organizacji" target="_blank">
<img src="https://www.iwop.pl/szybki-start/pitax-new-start.png"
style="width:100%" alt="Przekaż 1% naszej organizacji" /></a></div>
Obóz artystyczny - Sielpia 2007 Turnus I
newsletter

newsletter

Facebook

Twoje wsparcie dla stowarzyszenia Esteka:
darowizna on-line
przekaż 1% podatku
darowizna rzeczowa
zostań wolonatriuszem
[Zamknij okno]