Stowarzyszenie Esteka
Jeden Procent OPP 1%
Ośrodek Hipoterapii EURATUS
Akcja Lato, obozy, kolonie, warsztaty
Fundacja Leonardo
Bezpłatny Miesięcznik Nasze Miasto
Kluby specjalnościowe
Niezwykłe widowisko „Drogi do Niepodległej” w Tarnobrzegu
Echo Dnia, Publication date: 2018-11-12

MATERIAŁ ŹRÓDŁOWY

Autor: Marcin Radzimowski, Echo Dnia

Ponad sto osób wcieliło się w role podczas niezwykłej plenerowej inscenizacji „Drogi do Niepodległej”, jaką w niedzielny wieczór zorganizowano w Tarnobrzegu. Widzowie mieli okazję poznać w pigułce tarnobrzeską historię walk o niepodległą ojczyznę na przestrzeni ostatniego stulecia.

Coroczne widowisko, które już na stale wpisało się do kalendarza wydarzeń kulturalnych w mieście, tym razem zorganizowano nie na terenie za Zamkiem Tarnowskich w Dzikowie lecz na Placu Bartosza Głowackiego, w centralnym punkcie miasta. Nic dziwnego, bowiem ten dawny tarnobrzeski Rynek był niemym świadkiem bardzo ważnych nie tylko dla Tarnobrzega wydarzeń. Właśnie jedno z nich - powstanie Republiki Tarnobrzeskiej, było elementem niedzielnej inscenizacji patriotycznej.

W role „ojców” republiki - księdza Eugeniusza Okonia wcielił się ksiądz Tomasz Kopeć zaś komunistę - Tomasza Dąbala z Sobowa (obecnie osiedle Tarnobrzega) świetnie zagrał Sławomir Partyka, tarnobrzeski radny minionej kadencji, pasjonat historii. To właśnie na Placu Głowackiego podczas 30-tysięcznego wiecu chłopskiego 6 listopada 1918 roku Okoń i Dąbal proklamowali powstanie Republiki Tarnobrzeskiej. Niedzielna inscenizacja na Placu Bartosza Głowackiego zawierała wszystkie najistotniejsze elementy dotyczące miasta i Polski, oczywiście nie zabrakło nawiązania do obu wojen światowych, podkreślono również zasługi rodziny Tarnowskich w pomocy miejscowej ludności. Widowisko przedstawiono częściowo z perspektywy opowieści prezentowanej przez Jana Słomkę, wójta Dzikowa (zmarły w 1932 roku) - autora niezapomnianych „Pamiętników włościanina” (wydanych pierwszy raz w 1912 roku), dzięki którym współcześni mogą się dowiedzieć jak wyglądało życie w Dzikowie półtora wieku temu. 

 

FaniMani

KALENDARZ ESTEKI

KALENDARZ DZIAŁAŃ 

Obóz językowo-rowerowy - Czarniecka Góra 2013
newsletter

newsletter

Facebook

Twoje wsparcie dla stowarzyszenia Esteka:
darowizna on-line
przekaż 1% podatku
darowizna rzeczowa
zostań wolonatriuszem
[Zamknij okno]